From the Old Photo Album / З пожовклих фотографій

ЧЛЕНИ «ПРОСВІТИ» У СЕЛІ КАМЕНИЦЯ У БОСНІЇ

Велика родина Литвинчуків, яка проживає переважно у Кулі й Вербасі, багата цікавими старовинними предметами, між якими знаходиться і образ (ікона) Матері Божої з 1909 року.

Нас цього разу зацікавила фотографія, на котрій стоїть надпис: «Філія українського Товариства Просвіти в Камениці». Дата знимки, на якій зображено масу людей, невідома, але походить з періоду перед Другою світовою війною і говорить про те, як вбиралися і як виглядали того часу наші українці, які жили в Боснії. Фотографія говорить і про те, що, крім церкви, наших людей біля себе гуртувало і дбало про збереження власного національного почуття - Товариство «Просвіта».

За словами Катерини й Івана Литвинчуків, на фотографії вони пізнають Іванового тата Михайла, з тамбурою в руках (з лівого боку) і його батьків: Дмитра і Анастасію (посередині). Також чули від старших, що на фотографії пізнавали осіб з родин Василик, Сем'янів та інших, чиї імена забули.Іван з усмішкою пригадує, що його батько розповідав про чоловіка, який знаходиться у верхньому ряді (зовсім зліва). Це Микола Сем'янів, котрий був у Бачці (Воєводина) на заробітках і вернувся із кашкетом в клітку, якого видно на фотографії, а котрий, незвиклий нашим людям, був, найм'якше сказано, - цікавим.

Ярослав Комбіль

«Рідне слово» ч. 63, 30 вересня 2010 р.